1 Ekim 2012 Pazartesi

Tüh Satalım Kurtulalımın RANT’a Dönüşümü


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kapatılan 170 askerlik şubesinden 114 tanesini okul yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına devrettiklerini ifade etti.
Yozgat’ta Askerlik Şubesinin açılış törenine katılan Milli Savunma Bakanı, yaptıkları kanun değişiklikleriyle vatandaşların bundan sonra ömründe bir defa askerlik şubesine geleceğini belirterek, "Yürürlüğe konulan Milli Savunma Bakanlığı bilgi sistemi projesiyle vatandaşlarımız askerlik şubesine gitmeden, kayıtlı oldukları askerlik şubesi dışında da askerlik şubelerinden on-line olarak istedikleri hizmeti alabilmektedir buyurdu. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclis grubunda, Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen tasarıya ilişkin bilgi vererek, 6 Temmuz 2009’dan itibaren Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi’ni devreye aldıklarını belirtmiş.
Böylece yıllık 40 milyon TL tasarruf sağlanacağını, düzenlemeyle 1500 er ve erbaş kadrosunu da Genelkurmay Başkanlığı’na iade edeceklerini,  bundan da tasarruf sağlanacağını da söylemiş…
181 ilçedeki Askerlik Şubelerinin uygun olan binalarını da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredeceklermiş. Şubelerin uygun olması halinde derslik, olmaması halinde kız ve öğrenci yurdu olarak kullanılmasını planlamaktalarmış. Ayrıca, temel eğitim, orta öğretim, hayat boyu eğitim, özel eğitim rehberlik hizmetleri ihtiyaçları yönüyle değerlendirilmesi, bunun mümkün olmaması halinde kız ve erkek öğrenci yurdu-pansiyonu veya milli eğitim müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılabileceği, lojman, öğretmen evi, öğretmen lokali gibi amaçlarla kullanılmayacağı belirtilmekte..
Fikir çok güzel atıl duran KAMU KURUM ALANLARININ= (HALK) için kullanımını desteklerim. Ancak bu haberi duyduktan sonra BURSA için kısa bir araştırma yaptım. Bursa’da TSK’na ait yerler nereleri, nerede bu yerler, kapatılan askerlik şubesi var mı? Henüz net bir bilgi edinemedim. Ama bildiğim askerlik şubelerinin ve TSK’na ait yerleri gözden geçirdim. Şu dikkatimi çekti. TSK’na  yerler, özelde Bursa kenti için RANT oranı en yüksek noktalarda….
Aklıma düştü acaba bu durum tüm ülkede benzeri biçimde olmasın, olabilir diye düşündüm. Her şeyi paraya çevirmeyi hem çok iyi beceren hem de çok hızlı ve net yapan hükümet, acaba bu konuda da düşünmüş ve birilerine şu TSK’nın yerlerine bir bakın da onları da satalım demiş olabilir mi?
Olma ihtimalini olmama ihtimalinden fazla gördüğümü söyleyebilirim.  Tabi ki süreci izleyeceğiz. 2B arazileri, kentsel ve arkeolojik sitler, doğa koruma alanları derken sıra TSK’na ait alanlara da gelmiştir. Yazdıklarımı okuyanlar bu adam da çok senaryo yazıyor diyebilir. Ancak yeni senaryom şu bu adamlar, Ankara şart değil ama orada diyelim. Bir ofis tutmuşlar ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarında;
1.     Nerelerde maden var
2.     Nerelerdeki alanları satabiliriz
3.     Nerelerin vasıflarını değiştirebiliriz
4.     Kentlerin nerelerini afet alanı ilan edebiliriz
5.     Kaç konut yaparsak TOKİ eliyle kaç para eder,
Ve daha birçok konu üzerinden ülkeyi satacak planlar yapıyor olmasınlar. Ne diyeyim mümkün mü????
Evet bence mümkün….
Her ne kadar AKP kongresi yapıldı bitti ama aslında bir adım daha atıp partinin adını da değiştirseler tam olurdu: AKDP Yani Adalet Kalkınma ve Dönüşüm Partisi yakışmaz mıydı? Ne dersiniz….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder