19 Kasım 2012 Pazartesi

Böylesi de var…????


Uruguay; Doğu Cumhuriyeti Güney Amerika’nın Güneydoğu bölgesinde yer alan ülkede 3.500.000 civarında insan yaşıyor.
Yani Bursa kadar ve bu insanların yaklaşık yarısı, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Montevideo'da yaşıyor. Uruguay,  Surinam’dan sonra Güney Amerika’nın en küçük ülkesi durumunda. Bu ülkenin Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordanove dünyanın 'en yoksul' devlet başkanı…

Eski püskü bir çiftlikte yaşıyor.  Devletten aldığı maaşın büyük bölümü -ki bu yaklaşık 12.000 dolarmış- ülkesi için bağışlıyor. Çamaşırlarını evin dışındaki bahçede kuruttuğu, suyu ise bir kuyudan aldığı biliniyor.
 Güvenliği sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manüele adlı köpek sağlıyormuş.. Evine toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmiş.. Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlarmış. 1987 model bir de Volkswagen’i varmış. Mujica aynı zamanda bir vejetaryen, 77 yaşında ve daha uzun süre yaşayacağa benziyor. 
2009 yılında Devlet Başkanı seçilen Mujica, 1960 ve 1970’li yıllarını, Uruguay’ın Küba devriminin etkisi altındaki gerilla grubu Tupamaros’un saflarında yer alarak geçirmiş. Altı kez vurulmuş ve 14 yılını cezaevlerinde geçirmiş. Ayrıca 2014 de bir daha seçilmeden emekli de olacak.
Bu tür şeyler yalnızca Günay Amerika’da mı oluyor. Hayır, bir örnek de ülkemizde var. Balıkesir İli Susurluk ilçesi Belediye Başkanı Tahsin BOZOĞLU’da benzer bir tablo çiziyor aslında….

Susurluk yaklaşık 25.000 nüfuslu bir ilçe, Susurluk Belediyesine girdiğinizde tüm belediyenin açık ofis sisteminde olduğunu ve başkanın odasının kapılarının olmadığını ilk bakışta görebiliyorsunuz.  
Tahsin Bozoğlu’nun makam arabası yok, sekreteri yok, cep telefonu yok. Bu arada başkan kendisi için tahsis edilen Özel Kalem bütçesini kullanmıyor. Zaten gerek de yok başkan öyle diyor. Bu tutar ile neler mi yapıyor? Engellilere fiş karşılığı hizmet sağlıyor. 300’e yakın gündelikçi yevmiye ile işçi çalıştırıyor.  Her gün sabah 7’de kalkıp tüm ilçeyi yürüyor ve esnafla, halkla görüşüyor, onlara hayırlı işler ve günaydınlar diyor.
Susurluk Belediyesi’nin ise taşeron çalışanı olmadığı gibi Susurluk’taki belediyeye ait tüm işletmeleri Susurluk Belediyesi işletiyor. Ayrıca ilçede tüm belediye binalarının girişlerinde Belediyenin aylık gelir ve giderleri bir ilan biçiminde yayınlanıyor.
Bu bilgiler tek tek işletme bazında olduğu gibi toplam olarak Susurluk Belediyesinin bütçesini de görmeniz mümkün. Bu bilgiler Belediyenin web sitesinde de var. Belediye ne kazanmış bütçeyi nereye harcamış, bütçe durumu ne görebiliyorsunuz. Açık mı bütçede açık yok……
Susurluk Belediye Meclis kararlarının büyük bir kısmını imar değişiklikleri oluşturmuyor.
Türkiye’de böyle bir belediye ve başkan var mı bilmiyorum. Tıpkı José Alberto Mujica gibi bir devlet başkanı var mı onu da bilmediğimiz gibi….
Sözün özü belli Tahsin Bozoğlu bizim anlayışımız;
KÖMÜRDEN ATEŞ
ÜZÜMDEN ŞARAP
ÖPÜCÜKTEN İNSAN
yapmaktır diyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder